Oblasti taekwonda - Taekwondo klub Hnúšťa

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Taekwondo
 

Poomsae súborné cvičenia
Jedná sa o zostavy jednotlivých postojov a techník, ktoré sa musia cvičiť s maximálnou precíznosťou, zmyslom pre rytmus, dýchaním a predovšetkým koncentráciou. Sú zostavené majstrami taekwondo tak, aby rozvíjali ducha, fyzickú kondíciu a zároveň človeka pripravili na použitie techník v sebaobrane. Ich filozofia sa odvíja od filozofie taekwondo a súvisí s "Veľkým absolútnom" (TAEGUK) a 8 základnými fenomény (PALGWE).
Delí sa na 8 základných (Taeguk Il Jang - Taeguk Pal Jang) a 9 majstrovských (Koryo - Ilyo) poomsae. Každá zostava zodpovedá jednému technickému stupňu. Jeho držiteľ musí okrem tej konkrétnej zostavy ovládať aj všetky predchádzajúce. U skúšok je znalosť poomsae rovnako dôležitá ako znalosť jednotlivých techník. Na poomsae narazíte aj na pretekoch, kde ich prevedenie hodnotí určená porota.

Kyorugi - zápas

Cieľom kyorugi je ukázať použitie taekwonda v reálnom zápase, ktorý je však limitovaný určitými pravidlami. Napríklad je zakázané udrieť súpera päsťou do tváre, kopnúť ho do slabín a podobne. Zápasníci sú vybavení chráničmi holení a predlaktia, suspenzorom, helmou a vestou svojej farby (červené alebo modré). Za presný a silný zásah súpera získava zápasník body. O ich pridelení rozhodujú štyria bodovací rozhodcovia. Bojovník, ktorý má po poslednom kole väčší počet bodov, vyhráva. Dĺžka jedného kola aj počet kôl závisí na usporiadateľovi turnaja, väčšinou sa jedná o troch kolách po dvoch minútach s polminútovou pauzou.
Kyokpa - prerážanie

V tejto disciplíne človek musí prejaviť svoju technickú zdatnosť a hocikedy značnú fyzickú aj psychickú silu. Úlohou je totiž prerazenie dosiek, strešných škridiel, tehál, prípadne iných objektov. S prerážaním sa okrem skúšok často stretneme na exhibíciách, v niektorých krajinách je dokonca predmetom súťaže.
Hosinsul - sebaobrana

Ide o sebaobranu v pravom slova zmysle. Cvičí sa (a je skúšaná) najmä proti úchopu, nožmi a tyči. Využíva sa moment prekvapenia a nasadenie páky, prípadne iného vhodného mechanizmu. Cieľom je zneškodnenie protivníka. Pri každom spôsobe napadnutia k tomu vedie hneď niekoľko ciest, z ktorých je každá rôzne náročná a tiež rôzne bolestivá.

Zdroj: WTF

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky