História taekwondo - Taekwondo klub Hnúšťa

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Taekwondo
 

Čo je taekwondo
Taekwondo je tradičné bojové umenie z Kórey bez použitia zbraní, zameraný najmä na sebaobranu, sebaovládanie a zdravú sebadôveru. Dnes sa stal globálnym športom, ktorý si získal medzinárodné renomé a patrí medzi oficiálne športy na olympijských hrách.


    TAE                                         KWON                                       DO    „TAE“ je označením pre kopy a práce nohou

                                                                                                             
                  „KWON“ symbolizuje údery päsťou, rukou

                                                                                                                                                                                                                                                

                                „DO“ skrýva ozajstné umenie,
neskazenú životnú filozofiu


    
História taekwondo
Taekwondo kórejské umenie sebaobrany. Je to názov vyše 2000 rokov starého bojového umenia. Jeho história siaha do obdobia troch kráľovstiev (od 1. storočia p.r.n.l. do 7. storočia p.r.n.l.), kedy bolo  územie Kórey rozdelené na kráľovstvá Koguryo, Paekche a Silla.
Kráľovstvo Silla bolo najmenšie a jeho pobrežie bolo neustále napádané japonskými pirátmi. Kráľ Gwahggateo z dynastie Koguryo preto svojim susedom poslal na pomoc svoju armádu. V tejto dobe sa vojnová šľachta Hwarang z kráľovstva Silla prvýkrát zoznámila s Taek Kyon. Spoločenstva Hwarang-do prevzalo Taek Kyon ako základnú časť svojho bojového výcviku. Súčasťou výcviku bola história, konfuciánska filozofia, etika, budhistická morálka, jazda na koni, boj so zbraňami, vojenská taktika a Taek Kyon. Muži zo spoločenstva Hwarang pri svojich cestách postupne vyučovali Taek Kyon. Toto umenie sa pestovalo ako športová disciplína až do dynastie Koryo (935 až 1392), kedy sa opäť začalo používať ako bojové umenie pod názvom Subak. Prvé knihy vznikli za dynastie Yi (1397 až 1907).

Novodobá história taekwonda
V roku 1910, došlo k obsadeniu Kórey japonskými vojskami. Koloniálna nadvláda Japonska trvala až do roku 1945. V tomto období bol vyhlásený zákaz všetkých kórejských aktivít, kultúry, jazyka a taktiež bojových umení. Majstri a žiaci subaku a taekyonu pokračovali v tréningu v tajnosti.
Po roku 1945, po oslobodení Kórey, znovu začal rozmach kultúry a umenia. V bojových umeniach bolo tou dobou mnoho rôznych škôl a štýlov. Preto sa v roku 1955 stretli zástupcovia rôznych škôl, aby sa dohodli a vytvorili jednotný štýl, jednotné bojové umenie. Pre toto jednotné bojové umenie bol
prijatý názov taekwondo na návrh generála Čong ho Hi, ktorý je považovaný za otca taekwondo.
V roku 1964 bola vytvorená Korean Taekwondo Association. V ďalších rokoch inštruktori predvádzali ukážky bojového umenia. V roku 1973 vznikla organizácia World Taekwondo Federation (WTF).

                                         

V súčasnej dobe sa tomuto športovému odvetviu venuje po celom svete v 144 krajinách 30.000.000 športovcov. Sídlo juhokórejskej organizácie World Taekwondo Federation je v Kukkiwone.

                                              


Zdroj: WTF

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky